Priprema savršene šolje zelenog čaja nije teška, ali ako ste prilikom prethodnih pokušaja dobili gorak, oštar ili pomalo “travnat” ukus, sledeći savjeti bi mogli da naprave veliku razliku.
5 SAVJETA ZA PRIPREMU ZELENOG ČAJA
1. Počnite sa čistom i kvalitetnom vodom
Stručnjaci se slažu da kvalitet vode pravi veliku razliku u ukusu zelenog čaja. Bilo da koristite filtriranu, flaširanu ili vodu iz česme, ona treba da sadrži nizak nivo kalcijuma i minerala i da bude svježa. Nikada nemojte koristiti destilovanu vodu za pripremu čaja.
2. Ne štedite na listićima čaja
Jedan od najvažnijih faktora za pripremu zelenog čaja je odnos vode i listića čaja. Po pravilu, treba početi sa jednom čajnom kašičicom čaja na 300 ml vode. U zavisnosti od veličine i kvaliteta listića, kao i od vašeg ukusa, možete naknadno dodati još vode ili listića čaja.
3. Koristite termometar
Željeni ukus zelenog čaja se dobija potapanjem listića u vodu odgovarajuće temperature. Različita hemijska jedinjenja u čaju rastvaraju se na različitim temperaturama. Čaj pripremljen na previsokoj temperaturi ima gorak i opor ukus, a ako ga pripremite na preniskoj temperaturi propustićete mnogo bogatih aroma i ukusa koje zeleni čaj može da vam pruži.
Idealna temperatura za pripremu zelenog čaja je od 70 do 80°C, ali je ipak najbolje provjeriti uputstvo proizvođača na pakovanju.
4. Mjerite vrijeme
Zeleni čaj se obično natapa od 1 do 3 minuta. Tačno vrijeme natapanja zavisi od konkretnog čaja i vašeg ukusa. Manji listići obično puštaju aromu brže nego veći. Najbolji ukus ćete pronaći tako što ćete vaš čaj probati nakon 1 minuta, a onda ga isprobavati u kraćim intervalima dok ne dođete do ukusa koji vam savršeno odgovara.
5. Dajte listićima više prostora
Lišću čaja je potreban prostor da se potpuno otvori i ispusti svoj ukus. Kvalitetni listići će se raširiti i nekoliko puta u odnosu na početnu veličinu, zato izaberite cjediljku koja ima dosta prostora. Možda najbolji način za pripremu čaja jeste da listiće potopite direktno u šolji, a zatim ih procijedite.